Vilniaus miesto apylinkės teismo Istorinė salė
Pamoką sukūrė - Vilniaus miesto apylinkės teismas
Didžiausias Lietuvos teismas neseniai paminėjo savo dešimtmetį, tačiau moderniuose Teismo rūmuose iki šiol veikia unikali posėdžių salė. Čia teisėjai, prokurorai, gynėjai, liudytojai ir kiti proceso dalyviai sėdi ant istorinių specialiai teismui sukurtų baldų, kuriems jau daugiau kaip septyniasdešimt metų.
Rusvos spalvos mediniai suolai, stalai, apklausos tribūna ar ypatingu žalsvu gobelenu aptraukta teisėjo kėdė su aukštu atlošu buvo pagaminti dar praėjusio amžiaus šeštajame dešimtmetyje, kai visiems teismams tuo laiku buvo nustatytas vienodas baldų standartas. Tokius senus baldus iki šių dienų visoje Lietuvoje išsaugojo tik pora teismų.
Pasak buvusio ilgamečio Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėjo, Vilniaus miesto 3 apylinkės teismo pirmininko Pavelo Borkovskio, istorinis komplektas į Teismo rūmus Laisvės prospekte atkeliavo iš Sodų gatvės, kuriame nuo 1958-ųjų veikė Tarybų rajono, o nuo 1990-ųjų - Vilniaus miesto 3 apylinkės teismas.
Minėto teismo veiklos teritorija apėmė Senamiesčio, Naujininkų ir Rasų seniūnijas, senieji baldai buvo atgabenti, kai 2013 metais keturi sostinėje veikę apylinkių teismai jungėsi ir kūrėsi po vienu stogu.
Buvęs Vilniaus miesto 3 apylinkės teismo pirmininkas pasirūpino, jog daug atlaikę istoriniai baldai būtų restauruoti, todėl ilgamečiai teismo darbuotojai prisimena popietėmis į dabartinius Teismo rūmus Laisvės prospekte užsukdavusį auksarankį meistrą Antoną Savickį, nauju gobelenu pervilkusį ir legendinę teisėjo kėdę.
Istorinėje salėje kasdien vyksta teismo posėdžiai, klausomasi liudijimų ir sprendžiami žmonių likimai, tačiau ypač džiugu, kad ši salė yra gerai žinoma ir teismo bei sostinės svečiams - bendradarbiaudamas su švietimo įstaigomis Vilniaus miesto apylinkės teismas nuolat rengia pažintines ekskursijas po Teismo rūmus, o šio edukacinio projekto finalu dažniausiai tampa improvizuotos bylos žaidimas legendinėje salėje.