simboliai-justino-marcinkeviciaus-dramoje-katedra_57_01698073019-9cccd70d272738761ba2146ed86ce069.png

Lietuvos istorijos simboliai dramoje ,,Katedra‘‘

Pamoką sukūrė - Loreta Kindurienė
  • Lietuvių k. ir literatūra,
  • Katedros a. 1

Ar atpažinsite svarbius Lietuvos istorijos simbolius?

Pamokoje nagrinėjama Justino Marcinkevičiaus biografija ir svarbiausi kūrybos bruožai. Analizuojami J. Marcinkevičiaus dramos „Katedra“ pagrindinių veikėjų portretai, aptariamos kūrinyje keliamos problemos ir vertybės. Apžvelgiama Lietuvos valstybės kūrimosi istorija, jos svarbius faktus ir simbolius siejant su dramos „Katedra“ siužetu.

Ugdomi mokinių gebėjimai aiškiai ir argumentuotai pagrįsti savo nuomonę, analizuoti ir diskutuoti, sieti literatūros, istorijos kontekstą su dabartimi. Lavinamos kultūrinės ir pažinimo kompetencijos.

Pamoka vyksta Vilniaus Katedros prieigose (Katedros a. 1). Vilniaus Katedra - itin reikšminga Lietuvos istorijai vieta, vienas svarbiausių Vilniaus ir Lietuvos simbolių. Istoriją pasakoja ir simboliai Katedros eksterjero sienose.

Nuotr. Jan Mehlich

Dramos „Katedra“ analizė, sąsajos su Lietuvos istorijos faktais ir simboliais.

Pamokoje taikomas apverstos pamokos metodas. Mokiniai ateina pasiruošę jiems labiausiai patikusias, įsimintiniausias citatas iš kūrinio.

1. Įvadas: Lietuvos - Vilniaus Katedros - dramos „Katedra“ sąsajos. Pamoka vyksta Vilniaus Katedros prieigose (Katedros a. 1). Mokytojas supažindina, kad Vilniaus Katedra neatsiejama Vilniaus ir Lietuvos istorijos dalis, vienas svarbiausių ir reikšmingiausių Vilniaus ir Lietuvos simbolių. Katedros eksterjero sienose slypi istorija, simboliai.
Pagrindinis Justino Marcinkevičiaus dramos „Katedra“ veikėjas – Laurynas. Jo prototipas yra Vilniaus Katedros architektas Laurynas Stuoka–Gucevičius. Pasak autoriaus: „Dramoje mane domina menininko, kūrėjo tema, socialinis ir moralinis šios temos turinys. Liaudies drama tampa ir menininko drama“. Dramos veikėjas Laurynas ima vis labiau suprasti, kad Tėvynės idealas – ta pagrindinė Kolona, ant kurios kiekvienas žmogus turi statyti savo KATEDRĄ.

2. Mokiniams keliamas diskusinis klausimas „Kas yra Tavo Katedra?“ Kūrinyje akcentuojamas humanizmas, taika, tiesos ir draugystės, gėrio ir grožio idealai. O kokias pamatines vertybes saugo ir puoslėja patys mokiniai?

3. Mokiniai diskutuoja, skaito ir komentuoja pasirinktas citatas.

4. Pamoka apibendrinama, sudėliojami svarbiausi akcentai.

5. Namų darbas: parašyti 200 – 250 žodžių pastraipą „Kokie yra svarbiausi Vilniaus simboliai?“

Pilietiškumo

Lietuvių kalbos ir literatūros integracija su kitais dalykais

Senamiesčio seniūnija, Katedros a. 1