V. Krėvės ,,Skerdžius‘‘ prie seniausios Vilniaus liepos
Maksimalus dalyvių skaičius: 25
Pamoką sukūrė - Loreta Kindurienė
Pamoką sukūrė - Loreta Kindurienė
Kodėl svarbi gamta žmogaus gyvenime?
Gamta - neatsiejama žmogaus gyvenimo dalis. Žmogų ir gamtą sieja nenutrūkstamas ryšys. Puikus šių teiginių įrodymas - pagrindinis V. Krėvės „Skerdžius“ veikėjas Lapinas, kuriam gamta - atgaiva, gyvenimo prasmė. Lapinas ir senoji Grainio liepa - du kaimo senoliai ir simboliai. Tokie, kaip ir seniausia Vilniaus Liepa Sapiegų parke. Tiesa, nieko nėra amžino...Pamoka vyksta Vilniaus Sapiegų rūmų parke, kuriame augo seniausia Vilniaus liepa. Pamokos metu analizuojami Vinco Krėvės apsakymo „Skerdžius“ pagrindinių veikėjų portretai, aptariamos kūrinyje keliamos problemas ir vertybės. Diskutuojama apie literatūros integralumą, pastebimos literatūros sąsajos su tikrovės kontekstu. Aptariama gamtos įtaka žmogaus gyvenimui.
Nuotr. Vilensija
Pamokos tikslas
Aptarti literatūros integralumą, gamtos svarbą žmogui.Pamokos planas
Mokytojas ir mokiniai lankosi Sapiegų rūmų parke Antakalnyje. Matomus gamtos vaizdinius sieja su V. Krėvės kūriniu „Skerdžius“. Sužadinami vizualiniai pojūčiai, interpretuojamas kūrinys. Ypatingas dėmesys skiriamas žmogaus ir gamtos dermei – ką žmogui suteikia gamta, kokia yra žmogaus veiksmų įtaka gamtai. Skatinama diskusija, mokiniai raginami išsakyti savo požiūrį.Mokiniams skiriamas laikas pasivaikščioti po Sapiegų rūmų parką. Sutariama, po kiek laiko mokiniai ir mokytojas susitiks prie seniausios Vilniaus liepos, kurią mokiniai parke susiranda patys. Taip skatinamas savarankiškumas, gebėjimas tyrinėti, pastebėti, pažinti.
Aptariamos kūrinio nežinomos sąvokos ir terminai (galbūt mokiniams reikia paaiškinti už ką buvo atsakingas ir ką veikė kaimo skerdžius, kaip jis buvo paskiriamas, kokia yra ganiavos prasmė, kokius garsus skleidžia skerdžiaus trimitas ir pan.).
Kompetencijos
Komunikavimo
Kultūrinė
Kūrybiškumo
Pažinimo
Pilietiškumo
Socialinė