egle-zalciu-karaliene-vingio-parke_57_01673532019-7615ea08b7ab7d0f64ee6c4af63fc93f.jpg

,,Eglė žalčių karalienė“ Vingio parke

Pamoką sukūrė - Loreta Kindurienė
  • Lietuvių k. ir literatūra
  • Birutės g., Žvėrynas, prie pėsčiųjų tilto į Vingio parką, Vingio parkas

Ar gamta įkvepia kurti?

Lietuvių litratūroje gausu kūrinių, kuriuose vaizduojama gamta. Vienas meniškiausių, tautiškiausių, amžina klasika tapęs kūrinys, kuriame gausu gamtos pėdsakų - Salomėjos Nėries ,,Eglė žalčių karalienė''. Pasaka- poema alsuoja autentiškumu: klasikiniai lietuviški vardai, kuriuos sutinkame ir gamtoje, tobulas kūrinio skambesys. Kūrinyje ne tik pilna gamtos elementų, bet išgyvenama visa jausmų gama.
2016 metais ,,Reikšmingiausios 100 knygų vaikams ir Lietuvai" rinkimuose Salomėjos Nėries pasaka - poema ,,Eglė žalčių karalienė'' užėmė I - ąją vietą.
Šiai pamokai puikiai tinka Vingio parkas, Birutės g., kadangi būtent šioje parko dalyje yra svarbus elementas pamokos pradžiai- upė. Kaip ir kūrinyje veiksmo pradžia vyksta prie upės, taip ir pamoka pradedama prie upės, nes mokinių klausiama ir apie kūrinio pradžią, ir apie žalčių mėgstamas vietas gyventi ir apie elgesio ypatybes.
Skaitydami kūrinį mokiniai sies pagrindinius veikėjus su gamta, įvardins gamtos reikšmę kūrinyje, pažins ir bandys parodyti, surasti pagrindinius Lietuvos medžius parke. Bandys atpažinti ir priskirti medžių savybes pagrindiniams veikėjams. Lavins ir gilins žinias apie gamtos objektus.
Kūrinio įtaigumą sustiprina aplinka - pamoka vyksta Vingio parke ir jo prieigose (Birutės g.). Taip stengiamasi tiesiogiai sieti literatūrą ir gamtą, iškart jausti, vizualizuoti.
Pamoka skatina kūrybiškumą (atvirukų kūrimas panaudojant medžių lapus), bendradarbiavimą (dalinimasis žiniomis apie kūrinį ir gamtą), darbą komandoje (informacijos rinkimas, užduoties įvykdymas grupėse), savarankiškumą (savarankiškas medžiagos ieškojimas, galimybė atliti užduotį Vingio parke).

(Nuotrauka: dailininkė Loreta Uzdraitė)

Įtvirtinti žinias apie skaitytą kūrinį, (at)pažinti gyvosios gamtos objektus, kūrinio vizualizavimas.

Mokytojas kartu su mokiniais tiesiogiai, per šiuo metu matomus gamtos vaizdus, vizualizuos Salomėjos Nėries pasaką – poemą ,,Eglė žalčių karalienė‘‘. Kūrinyje gausu gamtos elementų, kuriuos mokiniai turėtų pastebėti Vingio parke. Bus kalbama apie gamtos objektus: žaltį, gegutę. Aptariami ir (at)pažinti medžiai, jų išvaizda. Skatinama mokinius pamąstyti kokios medžių savybės tinka ir Eglės vaikų būdo savybėms. Renkami medžių lapai namų darbui atlikti.

Vaikščiodami po Vingio parką, mokiniai atlieka mokytoja apteiktas užduotis, atsakinėja į klausimus, diskutuoja. Sieja literatūrinius vaizdus su esančiais gamtoje.

Pamokos pabaigoje atliekama refleksija, užduodamas namų darbas sukurti atviruką su pasirinkto medžio lapu.

Literatūrinė pasaka – tradicinių vertybių perteikėja. Gyvosios gamtos svarba. Lavinamas estetinis pajautimas ir literatūros integralumas

Žvėryno seniūnija, Birutės g., Žvėrynas, prie pėsčiųjų tilto į Vingio parką, Vingio parkas