vilniaus-aukso-pjuvis_57_01728301176-31b0dd57d614a541df031dab33566b02.jpg

Vilniaus aukso pjūvis

Maksimalus dalyvių skaičius: 30
Pamoką sukūrė - Ina Kovaliova
  • Geografija,
    Matematika,
    Informatika
  • 9 klasei
    10 klasei
  • Lauke
  • Arsenalo g. 5
  • Pamoką veda
    Mokytojas
  • 2:15 val.

Kur Vilniaus architektūroje naudotas aukso pjūvis?

Ši pamoka – tai įtraukianti kelionė, kurioje matematika, informatika ir geografija susijungia į vieną harmoningą visumą.

Nuotykis prasideda nuo intriguojančio klausimo: kodėl kai kurie pastatai atrodo taip harmoningai, o kiti – ne? Atsakymo kodas „aukso pjūvis“ - mistinė proporcija, kurią menininkai ir architektai naudojo nuo senovės laikų, siekdami sukurti tobulą grožį.

Pirmoje pamokos dalyje moksleiviai susipažįsta su aukso pjūvio pagrindais, Fibonačio skaičiais bei kaip šios sąvokos susijusios su architektūra.

Antroje dalyje, pasiėmę planšetes ir matavimo prietaisus, mokiniai keliauja po Vilniaus senamiestį. Programėlės „Google Earth“ pagalba pasirenka pastatus, kuriuose galėtų būti taikytas aukso pjūvis, ir atlieka matavimus. Surinktus duomenis jie įveda į iš anksto pasiruoštą skaičiuoklės lentelę arba specializuotą programėlę. Taip sukuriama duomenų bazė, kurią moksleiviai vėliau analizuoja, ieškodami bendrų dėsningumų ir patvirtinimo, kad aukso pjūvis iš tiesų buvo naudojamas Vilniaus architektūroje. Ši analizė leidžia mokiniams ne tik patiems atrasti atsakymus, bet ir įgyti praktinių duomenų analizės įgūdžių.

Grįžę į klasę, naudodami 3D modeliavimo programas („SketchUp“ ar pan.), mokiniai sukuria savo svajonių pastatą, kuriame aukso pjūvis taikomas kiekviename kampelyje.


Iliustracijai panaudota nuotrauka iš https://shorturl.at/SHTnE.

Pamokos tikslas

Atrasti Vilniaus pastatus, kurių elementuose yra aukso pjūvio santykis.

Pamokos planas

1. Teorinė dalis (1,5 val.) Pristatoma aukso pjūvio sąvoka, Fibonačio skaičiai, pavyzdžiai mene ir architektūroje. Mokytojas supažindina su „Google Earth“ funkcionalumu, mokiniai pasirengia medžiagą praktinės užduoties atlikimui.

2. Praktinė dalis (1-2 val.) Klasė susirenka prie Gedimino bokšto, tikrina hipotezę „Ar Gedimino bokštas yra pastatytas pagal aukso pjūvio santykį?“ Vėliau keliauja Vilnius senamiestyje, atlieka pasirinktų pastatų matavimus, pagal kuriuos tikrins ar jų elementuose buvo naudojamas aukso pjūvis.

3. Kūrybinė dalis - trukmė (1,5 val.). Koreguojama geolokacinė istorija apie Vilniaus pastatus, kuriuose rastas aukso pjūvis. Naudojant 3D modeliavimo programas, kuriami objektai, kuriuose taikomas aukso pjūvis. Programuojantys mokiniai atlieka papildomą užduotį.

Kompetencijos

Kultūrinė
Kūrybiškumo
Pažinimo
Skaitmeninė

Temos ugdymo programose

Santykiai, proporcijos, geometrija, Fibonačio skaičiai, Skaitmeninis modeliavimas, programavimas, geografinės informacijos sistemos, kultūrinis paveldas, miesto planavimas

Pamokos vieta:

Senamiesčio seniūnija, Arsenalo g. 5
Panašios pamokos
Visos pamokos
Kaip naudotis?